logo

Gölet

Claire-Louise Bennett

Dağınık bir zihnin kâğıda dökülmüş hali... Küçük bir sahil kasabasında tek başına yaşayan genç bir kadın. İsmi yok. Yulaf lapası ya da muz yiyişinden ineklerle karşılaşmasına, gündelik hayatının detaylarını paylaşıyor. 

Hem de bunu bazen hikâye tadında, bazen bir  hikâyenin bölümünü anlatır gibi, bazense bir sayfadan  uzun olmayan kesitler şeklinde aktararak yapıyor.

Çevrenin kendi içine dönmeye zorladığı bu karakter arzularını, öfkesini ve hayal kırıklıklarını  bu şekilde dile getiriyor. Onun kimi zaman can sıkan, sıklıkla komik tuhaflıklarıyla boğuştukça, elimizde olmadan kendi arzularımız ile yetersizliklerimizi,  her şeye rağmen tanınmaya dair kaçak tutkumuzu görüyoruz.

Her detayın ele alındığı, her sesin yankılandığı, her şeyin gerçekliği deforme eden bir lensten aktarıldığı bu hayatın tüm zevklerine ve zorluklarına Gölet’te şahit olacaksınız.  

Karl Ove Knausgaard, Deborah Levy, Eimear McBride  gibi yazarlarca övülen Claire-Louise Bennett,  Begüm Kovulmaz’ın çevirisiyle ilk kez Gölet kitabıyla okurla buluşuyor.Çevirmen: Begüm Kovulmaz