logo

Kitapları Kurtaran Kedi

Sosuke Natsukawa

“Kitapların yüreği vardır,” dedi kedi birden. “Kitaplar oldukları yerde kaldığı sürece, yalnızca kâğıt tomarından öteye geçmez. Muazzam güç harcanan şaheserler bile, muhteşem öykülerin anlatıldığı büyük eserler bile, kapakları açılmadığı sürece kâğıt parçalarından ibarettir. Fakat insanların duygularını döktükleri, değer verdikleri kitaplar, yürek barındırır.”

Sıradan bir lise öğrencisi olan Rintaro Natsuki, birlikte yaşadığı ve şehrin kıyısında küçük bir kitabevinin sahibi olan dedesinin ölümünden sonra bir başına kalır. Natsuki Kitabevi’nin tavana kadar tıka basa kitap dolu raflarının arasında mutsuz ve umutsuz geçirirken günlerini, nereden geldiği bilinmeyen konuşan bir kedi çıkar ortaya ve her şey birdenbire değişmeye başlar... Kitabevinin koridorları arasında ortaya çıkan gerçeküstü labirentlere girerek, birbirinden fantastik maceralar yaşarlar. Tutsak kitapların kaderi, Rintaro ve bu acayip kedinin elindedir artık...

Japonya’nın günümüzdeki en popüler yazarlarından Sosuke Natsukawa, 2017 yılında yayımladığı romanında kitapların ve kedinin bir araya geldiği yarı fantastik bir macerayı kaleme alıyor. Sıradan bir lise öğrencisi olan ve bir kitabevi sahibi olan dedesinin ölümünden sonra kitabevinde yalnız başına kalan Rintaro Natsuki’nin kitabevinin rafları arasından çıkan konuşan bir kediyle, tutsak kitapları özgürleştirmek için çıktıkları gerçeküstü maceraları konu ediyor.

Kitapların yüreği olduğunu hatırlatan romanı, Hüseyin Can Erkin Japonca aslından çevirdi.


Çeviren: Hüseyin Can Erkin